Rwa kulszowa (ischias), to plaga naszych czasów. Coraz więcej coraz młodszych osób narzeka na paraliżujący ból pleców, który skutecznie utrudnia życie. Istnieje wiele metod leczenia i łagodzenia objawów tej choroby. Jedną z nich jest masaż leczniczy. Czy można z jego pomocą całkowicie się wyleczyć? Jak wpływa na rozwój choroby i dlaczego najważniejsza jest prawidłowa diagnoza? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdują się w tym tekście.

Rwa kulszowa. Co to takiego?

Aby móc walczyć i dobrać odpowiedni oręż ważne jest uprzednie poznanie wroga. Ischias, czyli dolegliwość popularnie zwana rwą kulszową to silne bóle, powodowane uciskaniem nerwów rdzeniowych, które wychodzą z podstawy kręgosłupa i łączą się następnie w jeden nerw. Pojawienie się tego schorzenia to sygnał alarmujący, który daje znak, że kręgosłup jest w złym stanie. Ból objawia się najczęściej w okolicach lędźwi, promieniujący często do samej stopy, poprzez pośladek i biodro.

Przyczyna rwy kulszowej jest bardzo prozaiczna — najczęściej jest to wynik długotrwałego, mechanicznego ucisku uszkodzonej tarczy międzykręgowej (popularnie zwanej dyskiem) na korzenie nerwowe umiejscowione w jej okolicy. Ischias zazwyczaj pojawia się u ludzi po 30 roku życia, gdy kręgosłup zaczyna się zużywać, a w jego obrębie powstają zmiany zwyrodnieniowe, które mają duży wpływ na rozwój choroby. U niewielkiej części chorych – około 15% – występuje inne podłoże rwy kulszowej. Zdarza się przebiega poprzez mięsień gruszkowaty, zamiast przebiegać pod nim. Kiedy mięsień jest za bardzo przykurczony, może uciskać lub drażnić nerw kulszowy. Więcej informacji na wikipedia.

Na czym polega leczenie rwy kulszowej?

U większości pacjentów, u których wystąpiły objawy rwy kulszowej, choroba ulega samoistnemu wyleczeniu bez jakiejkolwiek interwencji. Niektórzy pacjenci będą wolni od objawów już po tygodniu, inni będą skarżyć się na ból nawet po kilku latach. Doraźna pomoc polega na aplikowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Pomagają one choremu przejść przez najtrudniejszy okres ataku i nieznośnego bólu (wszystkie leki powinny być oczywiście stosowane po uprzedniej konsultacji z lekarzem). Gdy objawy rwy miną, ważne jest, aby nie spocząć na laurach i zabezpieczyć się na przyszłość. Najważniejsze jest zadbanie o zdrowie kręgosłupa i ogólnej kondycji fizycznej. Bez tego choroba będzie często powracać a siła ataków wzrastać. Dlatego, gdy tylko ból puści, każdy chory powinien zgłosić się na rehabilitację w celu poznania kilku bardzo ważnych ćwiczeń, które pozwolą “zakonserwować” kręgosłup i zmniejszyć prawdopodobieństwo nawrotu dolegliwości. Szczególnie skuteczna okazuje się terapia McKenziego, która polega na regularnym powtarzaniu określonego zestawu ćwiczeń i wzmacnianiu kręgosłupa. Dobrym pomysłem jest również skorzystanie masażu leczniczego.

W czym może pomóc masaż i dlaczego warto dołączyć go do procesu leczenia?

Masaż leczniczy jest idealnym dodatkiem do rehabilitacji i łagodzenia objawów bólowych, ale należy szczerze sobie powiedzieć — sam masaż nie wyleczy z rwy kulszowej. Jest to bardzo częsty błąd w myśleniu, jaki popełniają chorzy. Uważają, że wystarczy zapisać się na jeden lub dwa masaże i sprawa będzie załatwiona. Problem jest na tyle poważny, że wymaga wielopłaszczyznowego podejścia, którego masaż i terapia manualna są tylko dopełnieniem. Wielu chorych, którzy stosują się do zaleceń lekarza i korzystają z usług masażystów, skutecznie radzą sobie z objawami rwy kulszowej i zabezpieczają się przed powrotami bólu pleców. Wynika to przede wszystkim z tego, że masaż łagodzi ból mięśni oraz uczucie sztywności i napięcia. Oprócz tego zwiększa dopływ krwi do masowanego rejon ciała. Łagodzenie bólu daje też ulgę psychiczną. Pozwala się odprężyć i zapomnieć o dolegliwościach. Te dobroczynne działanie masażu leczniczego w przypadku osób borykających się z rwą kulszową jest bardzo ważne, ponieważ stosunkowo szybko pozwala zmniejszyć uciążliwość bólu.

Masaż stosowany przy rwie kulszowej i innych zmianach chorobowych dotyczących odcinka lędźwiowego kręgosłupa nie może dotyczyć tylko tej części pleców. Praktycznie zawsze nadmierne napięcie mięśniowe występuje wówczas w pozostałych obszarach, zwłaszcza w odcinku piersiowym. Wprawiony masażysta bez problemu zlokalizuje takie miejsca na całej powierzchni pleców i będzie w stanie odpowiednio pomóc przez solidny masaż klasyczny.

Masaż klasyczny w terapii rwy kulszowej

Na co uważać?

Warto uświadomić sobie, że kręgosłup i choroby z nim związane są bardzo delikatną materią. W tym przypadku nie ma żartów, a brak odpowiedniego podejścia do zdrowia osi całego ciała, jaką jest właśnie kręgosłup, może prowadzić do poważnych konsekwencji oraz uciążliwego bólu pleców.

Przy wyborze masażysty koniecznie zwróćcie uwagę na jego doświadczenie i kwalifikacje. W przypadku masaży leczniczych bardzo ważna jest wiedza osoby masującej. Musi ona zdawać sobie sprawę z tego, jak działa ludzki organizm i wiedzieć w jaki sposób stymulować różne rejony ciała, tak by uzyskać pożądany efekt. Nie wierzcie też nigdy w obietnice całkowitego wyleczenia, ponieważ masaż nie jest w stanie sprawić, że rwa kulszowa w 100% opuści Wasze ciało. Niemniej jednak warto jest włączyć masaże lecznicze do całej terapii. Tylko podejście wielopłaszczyznowe daje szansę na osiągnięcie sukcesu i doprowadzenie kręgosłupa do zdrowia.

Ulga jest na wyciągnięcie ręki!

Reasumując masaż będzie dobrym wyborem jako uzupełnienie terapii przy rwie kulszowej, zmniejszającym ból i dolegliwości ruchowe, które tak bardzo przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Będąc jednym z elementów leczenia, przyspiesza jego przebieg i zwiększa skuteczność.


Podziel się