Mechanizm działania masażu

Wpływ masażu na organizm człowieka jest bardzo złożony i dotyczy nie tylko warstwy skóry i mięśni, ale także praktycznie wszystkich układów wewnętrznych.

Skóra

Powierzchniowo, przy wykorzystaniu technik głaskania, ugniatanie, rozcierania i oklepywania, masaż wymusza zwiększony przepływ w naczyniach krwionośnych i chłonki w naczyniach limfatycznych.

Każdy masaż, także wykonywany z użyciem dużych ilości olejków ma działanie peelingu na skórę, czyli usuwania obumarłych komórek naskórka. Skóra staje się przez to elastyczna i gładka, co ułatwia oddychanie skórne (otwierane są pory w skórze). Pod wpływem masażu podskórne naczynia krwionośne rozszerzają się. Poprawia się odżywienie skóry i znajdujących się w niej gruczołów łojowych i potowych.

Działanie kosmetyczne na skórę objawia się także poprzez pobudzenie produkcji i regeneracji włókien kolagenowych. Jest to szczególnie ważne działanie dla zmniejszenia widoczności blizn i rozstępów.

Odpowiedni masaż może także rozbijać podskórną tkankę tłuszczową, przez co ujędrnia i uelastycznia skórę i nadaje jej sprężystość.

Mięśnie

Spowodowane przez zabieg masażu tracie, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a przez to zwiększenie przepływu krwi przez mięście. Dzięki temu ulega przyspieszeniu dostarczenie dostarczania substancji odżywczych, jednocześnie z odbieraniem z nich niepotrzebnych już produktów przemiany materii.

Szybszy przepływ krwi daje zwiększenie dopływu tlenu do tkanek, co wzmaga przemianę tlenową w mięśniach i usuwanie produktów rozpadu, powstających podczas pracy mięśni.

Masaż może zwiększyć potencjał mięśni do wysiłku. Po kilkuminutowym, intensywnym masażu wzrasta około trzykrotnie zdolność do pracy zmęczonego mięśnia.

Przy zanikach mięśniowych, spowodowanych na przykład długim unieruchomieniem, stosuje się zabiegi masażu aby pobudzić włókna mięśniowe do skurczy i podnieść ich napięcie oraz odbudować masę mięśniową.

Układ nerwowy

Masaż oddziaływuje zarówno na centralny jak i obwodowy układ nerwowy. Wpływając na centralny układ nerwowy powoduje wysyłanie bodźców do mięśni, gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz do poszczególnych narządów ustroju. Usprawnia przewodzenie bodźców nerwowych w obrębie włókien nerwowych i pomaga w normalizacji działania narządów wewnętrznych i całego organizmu. Jednocześnie regeneruje komórki nerwowe oraz poprawia czucie powierzchowne i głębokie. Przy mocniejszym masażu działa pobudzająco oraz przeciwbólowo, przy delikatnym działa relaksacyjnie i uspokajająco.

Układ krwionośny i limfatyczny

Pod wpływem masażu naczynia krwionośne rozszerzają się i wzrasta szybkość obiegu krwi. Zmniejsza się opór krwi w tętnicach, co ułatwia pracę serca i zwiększa dotlenienie i odżywienie tkanek całego organizmu.

Płyn tkankowy, oddając komórkom substancje odżywcze, a zabierając produkty przemiany materii, przedostaje się poprzez naczynia włosowate do krwi lub przez naczynia limfatyczne do dużych żył. Masaż ułatwia odpływ krwi żylnej, co zwiększa szybkość usuwania z organizmu produktów rozpadu, likwiduje objawy zastoinowe i pomaga przy wchłanianiu obrzęków i wysięków.

Stawy i aparat więzadłowy

Pod wpływem masażu zwiększa się wytrzymałość i elastyczność ścięgien, więzadeł oraz stopień ruchomości stawów. Masaż pomaga zwiększyć ruchomość w przykurczonych stawach, powoduje przyspieszoną regenerację po większym wysiłku, a także przeciwdziała kontuzjom i przeciążeniom.

Narządy wewnętrzne

Zwiększenie ukrwienie narządów wewnętrznych pod wpływem masażu powoduje zmniejszenie napięcia układu pokarmowego i nasilenie jego pracy. Ułatwia to trawienie, przyswajanie i wydzielanie. Możliwe jest odczuwanie wzrostu apetytu i zwiększenie wydzielania soku żołądkowego. Masaż przeprowadzony w okolicach jamy brzusznej usprawnia pracę mięśni brzucha, nasila perystaltykę jelit i przesuwanie się treści pokarmowej, zwłaszcza w jelicie grubym.

Zwiększona cyrkulacja krwi oddziaływuje również na płuca, zwiększając wymianę gazową, na nerki, poprawiając ich czynności filtracyjne oraz na serce, właściwie je dotleniając.

Leczniczy zabieg masażu

Podziel się