Masaż od lat uznawany jest za doskonałą metodę terapeutyczną. Spośród różnych rodzajów masażu można wyróżnić również te, które nie tylko mają zbawienny wpływ na układ mięśniowy, ale wspomagają leczenie wielu innych zaburzeń – w tym i tych na tle duchowym, emocjonalnym. Ponadto masaż klasyczny czy relaksacyjny zapewnia stosunkowo dużą efektywność działania przy jednoczesnym braku skutków ubocznych. Dlaczego warto odwiedzić gabinet masażu?

Masaż, a ciało człowieka

Wpływ masażu na organizm człowieka jest prosty do zdefiniowania – gdzie pojawia się ruch, tam jest i życie. Podstawowymi technikami wykorzystywanymi w gabinetach masażu jest głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywani, a także wibracja – czyli różnorodny ruch. Masaż klasyczny, masaż relaksacyjny i każdy inny, wpływa przede wszystkim na rozluźnienie mięśni oraz poprawę krążenia krwi oraz płynu tkankowego. Należy zaznaczyć, że zaburzenia krążenia są niebezpieczne i mogą być przyczyną niedotlenienia tkanek, oraz gromadzenia się szkodliwych produktów związanych z procesem przemiany materii. Im szybszy metabolizm, tym szybciej wszelkie zmiany takie jak ból, obrzęki, czy inne zmiany znikają. Bóle mięśni, a szczególnie skurcze powodują zaciskanie się naczyń krwionośnych. Bóle mięśniowe to także skutek nagromadzonego kwasu mlekowy w jednym obszarze. Masaż klasyczny w takich przypadkach wpływa na dopływ świeżej krwi do tkanek, bogatej w duże ilości tlenu. Wtórnymi skutkami masażu jest także zmniejszenie się obrzęku w danym miejscu, rozluźnienie mięśni, czy osłabienie dolegliwości bólowych – wszystko to jest istotne dla codziennego, prawidłowego funkcjonowania ciała człowieka.

Umysł i psychika

Podczas masażu tak klasycznego, relaksacyjnego, jak i każdego innego warto  jest zwrócić także  uwagi na umysł oraz psychikę pacjenta. Ciało i umysł idą bowiem ze sobą w parze. Masaż wpływa na czynności zachodzące w układzie nerwowych, na mechanizmy neuroendokrynne, które uczestniczą w przekazywaniu  informacji z receptorów czuciowych, a przez to i na strefę psychiczną człowieka.

Podczas masażu dotyk pobudza niezliczone receptory czuciowe rozsiane na całej skórze. Pozytywne bodźce płyną przez włókna nerwowe do mózgu, który przechodzi w stan odpoczynku i relaksu. A to ma dobroczynne oddziaływanie na wszystkie układy i narządy ciała.

Masaż relaksacyjny wpływa na aktywności, które wiążą się z poprawą nastroju, zmniejszeniem lęków pacjenta. Osoba masowana czuje się odprężona i wypoczęta – to z kolei może wpływać na polepszenie jakości snu, co jest nie do przecenienia u osób zmagających się z bezsennością. Masaż pozwala na regenerację energii życiowej, pacjent lepiej się koncentruje, co ułatwia codzienną pracę. Odpowiednio przeprowadzony normalizuje ciśnienie krwi, pracę serca oraz wpływa na procesy zapamiętywania. Poprawa następuje także w funkcjonowaniu systemu immunologicznego. Najnowsze badania pokazują, że część pacjentów zauważa także poprawę odporności organizmu. Masaż relaksacyjny wpływa na osłabienie zaburzeń psychosomatycznych, zmniejszenie skutków przepracowania. Jest to także metoda przywracania równowagi psychicznej – masaż pozwala na uwolnienie od nagromadzonych negatywnych emocji

Oswojenie z dotykiem

Dotyk – najbardziej pierwotny ze zmysłów, ma niezwykłe i niedocenione możliwości terapeutyczne dla niektórych przypadków zaburzeń ze sfery psychiki, w których pomocy zwykle szuka się u psychoterapeutów.

Ludzie samotni, nieśmiali, pozbawieni długi czas bliskich relacji mogą mieć różnego rodzaju problemy z odczuciem i akceptacją bliskości, dotyku, z przełamaniem się do bliskich, bezpośrednich kontaktów z drugim człowiekiem. W tego typu przypadkach oraz przy różnego rodzaju zahamowaniach w sferze seksualnej, wynikających np. z wychowania, czy traumatycznych przeżyć z przeszłości, pomocnym może być oswajanie z dotykiem poprzez masaż.

Wspieranie masażem terapii psychologicznych może dawać naprawdę szybkie i głębokie efekty. Potrzebne są do tego odpowiednie relacje pomiędzy masażystą, a pacjentem oparte na gruncie zaufania, stworzenie przyjaznej atmosfery, poczucia bezpieczeństwa oraz umożliwienie relaksu. Dzięki temu i indywidualnie dobranemu masażowi możliwe staje się wyzbycie lęków, jak i negatywnych emocji. Dotyk jest działaniem, dzięki któremu można przekazać pozytywne uczucia oraz empatię dla pacjenta. Okazać zainteresowanie, zrozumienie i opiekę. W masażu aromaterapeutycznym dołączenie odpowiednich olejków pozwala wzbogacić dodatkowo odczucia zmysłowe o zapachy wywołujące silne pozytywne emocje.

Oswajanie z dotykiem może dotyczyć nie tylko osób z trudnościami emocjonalnymi. U osób po długich unieruchomieniach w łóżku bądź w gipsie często występują objawy nadwrażliwości na dotyk. Tu również delikatny masaż relaksacyjny może pomóc w powrocie do normalnego odczuwania.

Masaż klasyczny, relaksacyjny, jak i każdy inny ma niezliczone właściwości zdrowotne. Jest leczeniem przez dotyk. Wykorzystanie doświadczenia, odpowiednich technik oraz właściwe podejście masażysty wpływa nie tylko na zdrowie ciała, ale także jego duszy. Aby przekonać się, jaką naprawdę siłę ma masaż, warto po prostu samemu spróbować.

Masaż relaksacyjny Łódź

Masaż relaksacyjny Łódź


Podziel się