Masaż pleców i całego ciała jest jednym z najstarszych znanych sposobów leczenia wielu dolegliwości. Najdawniejsze znane wzmianki o masażu pochodzą z Indii i Chin, choć wiadomo, że różne techniki masażu tworzone były niezależnie na całym świecie. Już 3000 lat p.n.e. odnotowano w chińskich zapiskach wzmiankę o leczeniu za pomocą masażu. W Starożytnym Rzymie opracowanie pierwszych technik masażu przypisuje się trenerom ówczesnych gladiatorów. Ich ciała smarowano oliwą, aby łatwiej było im wyswobodzić się z uścisku w walce wręcz. Okazało się, że wmasowywanie oleju w ich ciało powodowało usuwanie różnorakich bólów i dolegliwości, których doznawali w czasie walki.

Dziś, w dobie powrotu do naturalnych form leczenia i dbania o ciało, masaż przeżywa ogromy rozkwit na całym świecie. Mamy na rynku niespotykany wcześniej wybór wszelkiego rodzajów masaży leczniczych, relaksacyjnych, klasycznych i innych.

Niezależnie od wyboru techniki masażu, zabiegi najczęściej skupiają się na plecach.

Leczniczy masaż pleców ma działanie terapeutyczne nie tylko dla dolegliwości zlokalizowanych miejscowo właśnie w obrębie pleców. Pomaga także w stanach chorobowych, którymi objawy się bóle głowy, rąk, dłoni i nóg. Często ucisk na nerwy w obrębie pleców, karku i ramion powoduje ból lub nadwrażliwość w kończynach albo głowie. Nawet miejscowy ból w palcu ręki lub nogi może mieć swoje źródło w ucisku na okolice odcinka szyjnego lub lędźwiowego kręgosłupa.

Ale masaż pleców to nie tylko zabiegi lecznicze.

To także uspokojenie, rozluźnienie, przyjemność i chwila zapomnienia, całkowitego wyłączenia się z rzeczywistości.

Relaksacyjny masaż pleców lub całego ciała potrafi dać niezwykłe, przyjemne doznania wpływające głęboko na funkcjonowanie organizmu i na stan psychiczny.

W wielu miejscach na świecie masaż wchodzi w zakres rytuałów religijnych. Przy odpowiednich technikach długotrwały masaż był w stanie wprowadzić wodza lub szamana w stan transu, w którym doświadczali wizji i kontaktowali się z innymi wymiarami rzeczywistości.

Plecy, dość niedoceniona część ciała, to duża płaszczyzna doskonale unerwionej skóry. Mało jest ludzi, którzy nie lubią drapania po plecach, głaskania, ciepła dotyku. Umiejętnie pobudzając zakończenia nerwowe na plecach, karku i szyi stymulujemy nasz organizm do produkcji endorfin, serotoniny i dopaminy. To najlepszy koktajl dla ciała, jaki możemy sobie zafundować, dający uczucia przyjemności, odprężenia, a nawet uniesienia.

Endorfiny – nasze hormony szczęścia wywołują odczucia podobne do tych występujących niekiedy po zażyciu narkotyków, jednak tylko w tym pozytywnym działaniu. Znieczulają i odprężają, uspokajają rytm serca, zwiększają objętość oddechu, obniżają napięcie mięśniowe. Te hormony peptydowe są nawet w budowie podobne do morfiny, nie mają jednak negatywnych skutków działania substancji odurzających.

Drugim neuroprzekaźnikiem przekazującym w obrębie mózgu impulsy wywołujące miłe wrażenia jest serotonina. Jej wysoki poziom utrzymuje nas w dobrym nastroju i w wysokiej samoocenie, jesteśmy wtedy zadowoleni i wierzymy w siebie. Przy małym stajemy się smutni, drażliwi i skłonni do agresji. Prozak, zwany pigułką szczęścia poprawia nastrój, ponieważ wpływa właśnie na poziom serotoniny w zakończeniach nerwowych.

Do odczuwania przyjemności przyczynia się także jeszcze inny neuroprzekaźnik: dopamina. Jest ona wytwarzana i uwalniana przez neurony w mózgu i rdzeniu kręgowym. Kiedy jesteśmy czymś zachwyceni, oczarowani lub wzruszeni, kiedy coś nam się szczególnie podoba, w mózgu gwałtownie wzrasta właśnie poziom dopaminy.

Niestety, hormony szczęścia są nietrwałe – rozpadają się po krótkim czasie. Jeżeli chcemy często i długo cieszyć się wspaniałym samopoczuciem należy dbać o utrzymywanie ich w odpowiednio wysokim stężeniu w naszym organizmie. Dobrym sposobem jest uprawianie sportu, zwłaszcza kiedy angażujemy się w dłuższy trening. Niewątpliwie najbardziej skutecznym i niezawodnym sposobem jest seks. Dzięki niemu endorfiny rozlewają się na cały organizm, ogromnie zwiększa sie produkcja pozytywnych neuroprzekaźników, w konsekwencji wyzwala się poczucie szczęścia i satysfakcji.

Tak samo lub prawie tak samo może zadziałać dobrze wykonany masaż pleców, czy całego ciała. Każdy doświadczony masażysta potwierdzi, że wielokrotnie podczas zabiegu ludzie “odlatują” i zasypiają, nie bardzo wiedząc, co się z nimi dzieje. Zdarzyło mi się też już usłyszeć od klientki po wykonanym zwykłym masażu relaksacyjnym słowa “to lepsze niż seks”.

Relaksacyjny masaż pleców


Podziel się