Masaż kręgosłupa
Ból kręgosłupa nie daje ci spokoju?
To najczęstszy problem z jakim masażyści mają do czynienia. Masaż kręgosłupa będzie pomocny w większości przypadków dolegliwości, które powstają wskutek przyjmowania wymuszonych pozycji, przeciążeń i braku ćwiczeń fizycznych.
Dyskomfort związany z kręgosłupem skupia się zwykle na odcinku szyi i karku oraz w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.
U osób długo pracujących przy komputerze bardzo często dochodzi do przeciążenia odcinka szyjnego kręgosłupa. Trzymanie przez kilka godzin głowy w wymuszonej i niewygodnej, nawet tylko lekko pochylonej pozycji powoduje zwiększenie napięcie w obrębie mięśni karku i wywołuje mikrourazy w odcinku szyjnym kręgosłupa. W konsekwencji zostaje ograniczona ruchomość szyi przy skłonach i rotacji i dochodzi do zwyrodnienia kręgów szyjnych.
Z kolei przeciążanie kręgosłupa dźwiganiem dużych ciężarów, częste noszenie dzieci na rękach, długa jazda samochodem oraz brak regularnej aktywności sportowej powoduje powstawanie zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Może to doprowadzić do ucisku na nerw kulszowy, który jest najdłuższym nerwem organizmu ludzkiego. Ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej promieniujący do pośladka, uda, podudzia, czasem aż do stopy jest właśnie objawem rwy kulszowej. Rwa kulszowa rozwija się we wstępnym okresie przez wiele miesięcy, a nawet lat w sposób zwykle mało odczuwalny. Ujawnia się nagle przeważnie bardzo ostrym bólem po dźwignięciu znacznego ciężaru, przeziębieniu, czy nawet zwykłym kichnięciu, unieruchamiając osobę w łóżku (więcej o rwie kulszowej na Wikipedia).

U człowieka w związku z jego pionową postawą, kręgosłup dźwiga całą górną część ciała. Może przenosić obciążenia nawet do 350 kg. Najsłabszymi jego miejscami są zazwyczaj okolice, w których następuje przejście z części z większą ruchomością kręgosłupa w odcinek mniej ruchowy. Są to: dolny odcinek szyjny, przejście kręgosłupa piersiowego w lędźwiowy i lędźwiowego w krzyżowy. Blisko osiemdziesiąt procent ludzi po czterdziestym roku życia ma za sobą przynajmniej jeden epizod bólowy kręgosłupa. Postawa człowieka przez długie tysiąclecia dostosowała się do pozycji stojącej i długiego chodzenia. Dzisiejszy siedzący tryb życia i mała ruchliwość ludzi nie pozwalają utrzymać mięśni pleców i brzucha w odpowiedniej kondycji. Osłabione mięśnie niedostatecznie podtrzymują kręgosłup. Wtedy nawet niewielkie obciążenie może doprowadzić do komplikacji. Przy mocno osłabionej konstrukcji mięśniowo-szkieletowej najbardziej niebezpieczne są pchnięcia i gwałtowne ruchy.
Do masażystów i fizjoterapeutów trafia więc coraz więcej osób w coraz młodszym wieku. Ważne aby zacząć korzystać z takiej bezinwazyjnej pomocy odpowiednio wcześnie, zanim jedyną formą ratunku pozostanie operacja.
Masaż kręgosłupa nie jest w istocie masażem samego kręgosłupa, czyli kości kręgów i krążków międzykręgowych. Masaż zawsze dotyczy mięśni pleców, karku, ramion i szyi. Jest zespołem manualnych technik stosowanych w celu wywołania w organizmie konkretnych fizjologicznych pozytywnych zmian. Masaż kręgosłupa powoduje rozluźnienie i wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych oraz przywrócenie ich prawidłowego napięcia, dzięki czemu będą mogły utrzymywać kręgosłup i ciało w prawidłowej pozycji.
Wyraźną poprawę osiągniemy po zastosowaniu serii co najmniej 10 masaży.
Wskazania do masażu kręgosłupa:
- praca siedząca, szczególnie praca przed komputerem
- ból i sztywność szyi i karku
- bóle głowy
- lekkie zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych
- ból wynikający z długotrwałego prowadzenia samochodu
- spięte mięśnie pleców, przykurcze mięśniowe
- zmiany przeciążeniowe kręgosłupa
- rwa barkowa – ramienna (ból promieniujący wzdłuż kończyny górnej do palców ręki)
- ból odcinka piersiowego pleców, bóle międzyłopatkowe
- rwa kulszowa (ból promieniujący z okolicy lędźwiowej do pośladka, powierzchni uda lub do łydki albo stopy)
- ból i sztywność odcinka lędźwiowego
- ból korzeniowy, zapalenie korzonków, korzonki (ucisk na korzenie nerwowe)
- ograniczenie ruchomości górnej części ciała
- poranny ból i sztywność po wstaniu z łóżka
- drętwienie, mrowienie palców rąk, kończyn górnych i dolnych
- ból nasilający się podczas podnoszenia i przenoszeniem rozmaitych przedmiotów
- pogłębienie bądź zmniejszenie naturalnych krzywizn kręgosłupa (lordozy i kifozy)
- ból kręgosłupa po dłuższym staniu w jednym miejscu
- ból po wysiłku fizycznym (mikrourazy)
- ból po długotrwałym wykonywaniu tej samej czynności
- ból przy schylaniu się, skrętach ciała itd.
Aby mieć pewność, czy zabiegi masażu będą dla nas całkowicie bezpieczne warto sprawdzić też przeciwwskazania.
