Stres to codzienny element życia prawie każdego człowieka. Otaczający nas świat daje wiele powodów do nerwów i niepokoju, które w dłuższej perspektywie wpływają negatywnie zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne.

Nie zdajemy sobie sprawy jak wiele chorób i dolegliwości trawiących nasze ciało ma swoje pierwotne źródło w chronicznym stresie, jaki towarzyszy nam w codziennym biegu. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do nieustannego pośpiechu, nadmiaru obowiązków i zobowiązań, że stres z nich wynikający zaczynamy traktować jak naturalny element naszego życia, nie zauważając, jak bardzo ma niszczące działanie na nasze zdrowie.

Jak radzić sobie z codziennym stresem? Co zrobić, aby jego działanie nie było tak destrukcyjne dla naszej kondycji? Jest wiele technik i metod antystresowych. Jako, że zajmujemy się masażem, skupimy się na dobroczynnym działaniu masażu relaksacyjnego.

Cichy zabójca

 To dobre i trafne określenie stresu.

Stres jest bardzo często bagatelizowany. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, jak destrukcyjny wpływ ma on na cały organizm człowieka. Tkwią przez lata w matni swoich zmartwień, nie łącząc dolegliwości bólowych z problemami życiowymi. Tymczasem, organizm ma ograniczoną wytrzymałość i pomimo tego, że potrafi przyzwyczaić się do wielu rzeczy, to kiedyś nadchodzi moment jego buntu. Zazwyczaj wtedy jest już za późno. Kardiolodzy twierdzą, że za zawały coraz częściej odpowiada właśnie stres. Złe, tłumione emocje wpływają niekorzystnie na psychikę, na pracę serca, żołądka, kręgosłupa (może doprowadzić do zwyrodnień kręgów) ale także na stan skóry, niszczą urodę, wręcz mogą trwale zmieniać rysy twarzy.

Zlikwidować napięcie

Zazwyczaj zaczyna się od uczucia sztywnienia karku. Dosyć szybko dochodzi ból pleców, który będzie „schodził” w dół, aż do odcinka lędźwiowego. Przyczyna to nie tylko długotrwałe siedzenie, brak ruchu, garbienie się przed monitorem. Źródło nadmiernych napięć mięśniowych bardzo często tkwi w głowie. Ale nie od razu się o tym myśli. Próbuje się zmieniać siedziska i prostować plecy. Czasami może to przynieść krótkotrwałą ulgę, jednak na dłuższą metę nie zda egzaminu. W sytuacjach stresowych w mózgu zaczynają być produkowane adrenalina, kortyzol i noradrenalina. Powodują one przyjęcie pozycji obronnej i spięcie mięśni, szczególnie tych, podtrzymujących kręgosłup. Długotrwałe przebywanie w takim stanie powoduje przewlekłe bóle barków oraz w okolicach lędźwiowych. Badania przeprowadzone na University College w Londynie pokazały, że im więcej zmartwień i problemów w młodości ląduje na barkach młodych ludzi, tym częściej zapadają oni na choroby będące efektem nadmiernego stresu. 20-latek, który jest przytłoczony stresem ma dwa i pół razy większe szanse, niż jego rówieśnik, który wie jak radzić sobie z problemami, na to, że po przekroczeniu trzydziestki dopadną go bóle kręgosłupa.

Ulga dla ciała i duszy

Ze stresem można sobie radzić na wiele sposobów. Masaż relaksacyjny jest na pewno jednym ze skuteczniejszych.  Działa jednocześnie na ciało i umysł. Nie wymaga wysiłku z naszej strony poza znalezieniem dobrego, spokojnego i przytulnego gabinetu masażu. Możemy oddać się w dobre, wprawne ręce i pozwolić na zdjęcie z nas przytłaczających emocji. Kojący dotyk pozwali na zredukowanie nagromadzonego napięcia i rozluźnienie zmęczonych mięśni.

Masaż relaksacyjny to swoistego rodzaju wentyl bezpieczeństwa, przywracający nam  wewnętrzny spokój. Regularne poddawanie się zabiegom relaksacyjnym pomaga w zachowaniu równowagi i łatwiejszemu radzeniu sobie z codziennymi sytuacjami stresowymi, które będą towarzyszyć nam najprawdopodobniej przez całe życie.

Oddziaływanie na wiele zmysłów

Aby pogłębić dobroczynne działanie masażu relaksacyjnego można go wykonać z użyciem ciepłych olejków zapachowych, które dodatkowo zwiększą doznania zmysłowe. Zmysł węchu doprowadza informacje bezpośrednio do ciała migdałowatego układu limbicznego, pozwala więc bardzo szybko wpływać na reakcje emocjonalne. Dodatkowym pozytywnym rezultatem masażu aromaterapeutycznego jest wprowadzenie do organizmu przez skórę leczniczych substancji zawartych w olejkach. Ostatecznym dopełnieniem doskonałego zabiegu będzie odpowiednio dobrana muzyka. Taka terapia powoduje, że człowiek czuje się jak nowo narodzony i ma siłę, by na nowo stawić czoła problemom dnia codziennego, a troski stają się mniej ważne i łatwiejsze do przezwyciężenia.

Masaż relaksacyjny w Gabinecie Masażu Euforium w Łodzi.


Podziel się